Regiony pochodzenia kawy i ich wpływ na ziarno
Regiony pochodzenia kawy i ich wpływ na ziarno
Miejsce pochodzenia kawy ma wpływ na jej charakter, czyli smak i aromat.
Ameryka
Kawa uprawiana jest na obszarze po obu stronach równika, pomiędzy zwrotnikiem Raka i Koziorożca. Obszar ten potocznie nazywany jest “pasem kawowym” (z języka angielskiego - “coffee belt”), gdyż “opasa” on kulę ziemską. Na terenie tym występuje tropikalny klimat z temperaturą oraz liczbą opadów korzystną dla upraw kawy. Pas ten obejmuje około 70 krajów znajdujących się na różnych kontynentach: Afryki, Ameryki Południowej i Północnej oraz Azji.
W Ameryce Południowej najwięcej kawy uprawia się w Brazylii, która jest jednocześnie liderem produkcji tego surowca na świecie. Równie popularne plantacje znajdują się w Kolumbii, Boliwii, Ekwadorze i Peru. W Ameryce Środkowej plantacje kawy znajdują się m.in. w Gwatemali, Salwadorze, Panamie, Kostaryce, Nikaragui czy w Meksyku.
Produkcja kawy nie jest domeną Ameryki Północnej, wyjątek stanowią tutaj Hawaje, gdzie znajdują się plantacje.
Afryka i Azja
Jeśli chodzi o ziarna pochodzące z Afryki na pierwszym miejscu pod względem wielkości upraw znajduje się Etiopia, kawę uprawia się także m.in. w Kenii, Rwandzie, Burundi, Tanzanii czy Ugandzie. W Azji plantacje znajdują się w Wietnamie, który zajmuje drugie miejsce w produkcji kawy na świecie, a także w Indonezji, Indiach i Jemenie. Uprawy coraz częściej zakładane są również na południowych terenach Chin.
Europa
Obecnie warunki klimatyczne nie pozwalają na uprawy kawy w Europie.
Warunki geologiczne
Warto przywołać tu wykorzystywany w branży winiarskiej termin siedlisko (z języka francuskiego terroir). Jest to szereg warunków geologicznych oraz klimatycznych, które warunkują cechy i smak uprawianego produktu.
W uproszczeniu możemy wskazać cechy smaku i aromatu charakterystyczne dla kaw pochodzących z różnych kontynentów. Warto jednak pamiętać, że znaczący wpływ ma również gatunek kawy, jej odmiana botaniczna, metoda obróbki oraz stopień, czyli kolor wypalenia ziaren. Kawy pochodzące z Afryki mogą cechować się wyższą kwasowością i wyczuwalnymi intensywnymi nutami owocowymi.
Kawy uprawiane w Ameryce Południowej oraz Środkowej mogą mieć niższą kwasowość oraz wyraźne nuty czekolady, czy orzechów.
Kawy pochodzące z Azji często wyróżniają się wyczuwalnym smakiem przypraw oraz cedru.
Poniżej znajdziecie kilka bardziej szczegółowych opisów charakteryzujących smak i aromat kaw z różnych krajów pochodzenia:
- Brazylia: słodko-gorzka, czekoladowo-orzechowa, karmelowa.
- Etiopia: słodka, z nutami owoców, kwiatów, ziół, trawy cytrynowej.
- Kenia lub Rwanda: porzeczki, owoce leśne, maliny, hibiskus, pomidor.
- Gwatemala: kakao, owoce leśne, czarna herbata, zioła.
- Indonezja/Indie: przyprawy, cedr, cytrusy, zioła.
- Panama: kwiaty, owoce tropikalne, owoce cytrusowe.