Świeżość kawy oraz metody jej przechowywania
Świeżość kawy oraz metody jej przechowywania
Najlepiej sprawdzą się te wykonane z tworzywa sztucznego
Słoik, puszka, papierowa torba, torebka strunowa
Kawa to delikatny produkt. Podlega procesom starzenia się i wietrzenia, czyli zmianom fizycznym oraz chemicznym ziarna. Mają one negatywny wpływ na jakość kawy, dlatego warto zastosować środki, które to działanie spowolnią.
Starzejąca się kawa traci intensywność zarówno aromatu jak i smaku. Co więcej mogą przez to pojawić się w jej naparze nowe, mało przyjemne nuty przypominające w smaku drewno, papier, czy nawet zjełczały tłuszcz. Naturalnie przełoży się to na negatywne wrażenia podczas konsumpcji takiej kawy. Proces starzenia się ziarna przyśpieszają czynniki takie jak: wysoka temperatura, wilgotność oraz tlen w powietrzu. Warto wyciągnąć z tego wnioski dotyczące przechowywania oraz pakowania produktu.
Istnieją różne typy opakowań do przechowywania kawy ziarnistej lub zmielonej: szklany słoik, puszka, papierowa torba, torebka strunowa. Pozwalają one na wielokrotne otwieranie i zamykanie. Ważne, aby były jak najbardziej szczelne i ograniczały dopływ tlenu. Istnieją również próżniowe opakowania, które posiadają wentyl umożliwiający usunięcie ze środka tlenu. To bardzo korzystne rozwiązanie. Ze względu na negatywne działanie wysokiej temperatury warto przechowywać kawę w chłodnym, ciemnym miejscu np. szafce kuchennej. Lepiej nie narażać jej na kontakt z promieniami słonecznymi, zwłaszcza jeśli opakowanie jest przezroczyste.
Nie rekomenduje się przechowywania kawy w lodówce, ze względu na obecną w niej wysoką wilgotność. Co więcej w przypadku nieszczelnego opakowania ziarna, które po wypaleniu mają bardzo niską zawartość wody (zazwyczaj poniżej 2%) pochłoną zapachy innych produktów spożywczych. Wpłynie to negatywnie na jakość zaparzonej kawy.
Co ciekawe kawę można mrozić. Istotne jest, żeby zadbać o szczelne zamknięcie opakowania jeśli zdecydujemy się na taki sposób jej przechowywania. Dobrym pomysłem w tym przypadku będzie umieszczenie jej w opakowaniu próżniowym.
Spośród dostępnych na rynku opakowań najlepiej sprawdzą się te wykonane z tworzywa sztucznego, wielowarstwowe i pozwalające na wielokrotne, szczelne zamknięcia.
Zaparzanie
Dbałość o świeżość kawy dotyczy nie tylko sposobu przechowywania, ale także procedury jej zaparzania. Najbardziej nietrwałą jej cechą jest aromat, składający się z lotnych związków chemicznych. Po zmieleniu ziaren, ulatniają się bardzo szybko, co tym samym wpływa na niższą intensywność zapachu naparu. Dlatego też warto kupować kawę w ziarnach i mielić ją bezpośrednio przed zaparzeniem w odpowiedniej ilości.
Co ciekawe, zagadnienie świeżości dotyczy nie tylko surowca w postaci ziaren, ale także zaparzonej już kawy, szczególnie tej w ekspresie przelewowym. Rekomenduje się, aby wypić napar do 30 minut od jego zaparzenia, ze względu na różne reakcje chemiczne, które w nim zachodzą. Po dłuższym czasie powstają w naparze substancje odpowiedzialne za gorycz i cierpkość.